Sport i fitnessVojska

Khadzhimurat Gatsalov: Olimpijska prvakinja u slobodno hrvanje

Prema neslužbenim podacima u Sjevernoj Osetiji je zauzela prvo mjesto u svijetu po broju određenom hrvanje prvak po stanovniku. Sviđa ili ne - ne zna se točno siguran. Međutim, to je sigurno reći jednu stvar: hrvanje uživa veliku popularnost u zemlji. Zbog velike konkurencije na domaćoj razini, mnogi sportaši ostaviti da igraju za druge zemlje. Jedan od onih koji se nije bojao teške borbe i ostao u Ruskoj Federaciji, je legendarni Khadzhimurat Gatsalov, peterostruki svjetski prvak i olimpijski medalja BiH. Prije nekog vremena je uspješno premještena iz kategorije do 96 kg teškoj.

Koraci Prvi prvak

Hadzhimurat Soltanovich Gatsalov rođen u Sjevernoj Osetiji, u selu Chikola. Podignut u Ossetian obitelji musliman. On ima tri starije braće. Svi oni - profesionalni sportaši. Kao dijete, naš junak se često pokušava na medalje, koje su donijeli iz natjecanja.

Slobodno hrvanje dječak je bio angažiran u rodnom selu, a onda je odlučio da i dalje razvijaju, on je preselio u glavni grad. „Alana” u Vladikavkazu Khadzhimurat počeo trenirati u sportskom klubu. Njegov trener i mentor bio Vadim Tseboev. Njihova suradnja nastavlja se i danas.

Gatsalov djetinjstva san doći do Olimpijade. U 2000, on je već bio osjećaj snage da ide u osvajanje prestižne vrhu. Kada je rodom iz Sjeverne Osetije počeo da igra za ruski? To se dogodilo 2001. godine, nakon što je čovjek dobio prvu nagradu u domaćim natjecanjima.

Ubrzo nakon prvog međunarodnog pobjede. Godine 2002. Khadzhimurat Gatsalov osvojio Svjetski kup u američkom gradu Spokane.

atenski eksploatira

Odlučujuće za Ossetian sportaš je pobjeda u prvenstvu Rusije u 2002. Tako je osigurao olimpijsku ulaznica za Olimpijadu u Ateni.

Khadzhimurat Gatsalov je rijetkost u svijetu sporta kombinacija fizičke snage, inteligencije i brzine. Na svojim prvim Olimpijskim igrama mladih sportaša, u novije vrijeme, govoreći na juniorskoj razini je apsolutno mirna, on se izračunava svaki potez protivnika. Nije popustiti emocijama. Posebno se ističe je njegova borba u polufinalu. Usprotivio buduće borbe prvak borilačkih prema UFC - Daniel Cormier. Ruski slobodno hrvač još nije znao ništa o tome. Oseti pouzdano pobijediti američkog lovca.

U finalu je djelovao protiv Uzbekistanski borca Ibragimov. U gorke borbe, naš junak uspio osvojiti. On je donio ruski tim zlatnu medalju u kategoriji do 96 kg.

Nakon toga, u svijetu hrvanja obistinilo doba Khadzhimurat Gatsalova. Za nekoliko godina osvojio je na Svjetskom prvenstvu, akumulirane do 2010. godine četiri naslova.

Mirno i povratak

Hrvanje - vrlo traumatično sport. Tijekom godina aktivnih boraca karijeru raste ozljede, razne ozljede, izgubiti u brzinu, oštrinu. U Khadzhimurat Gatsalova počeo da se pojave mlade natjecatelje. Razdoblje kada Ossetian sportaš ne može pobijediti na međunarodnoj razini. Ali on nije očajavati. Trijumfalni povratak dogodio u 2013. godini, kada je Oseti ponovno osvojio svjetsko prvenstvo. On je to učinio napravio iz svoje uobičajene težine klase teškoj kategoriji.

Godinu dana kasnije Khadzhimurat Gatsalov opet ide za svjetsko prvenstvo. Morao se boriti u kategoriji do 120 kg. U Taškentu, on neće ići nagrade. H. Gatsalov uzeo broncu. Unatoč uspješnom eksperimentu, 2016. sportaš vraća na uobičajenu težinskoj kategoriji do 96 kg. Oseti će sudjelovati u nacionalnom prvenstvu, koji je postao izbor za OI u Rio. Ovdje nije imao ništa da se suprotstave uhvaćen hrabrost Boltukaevu Anzor, koji je na kraju osvojio jasnu pobjedu.