Sport i fitnessNogomet

Superkup: povijest, zanimljivosti i pobjednici turnira

Superkup - je službeni nogometni turnir, koji inače otvara europsku sezonu. To se održava u kolovozu. Turnir se sastoji od samo jedne utakmice - i to je pronašao tim koji je osvojio prethodni sezone u Ligi prvaka i Europa ligi.

temelj

UEFA Superkup osnovana je 1972. godine. Inicijator ideje bio je Anton Vitkamp - izvjestitelj za popularni nizozemski list pod nazivom „De Telegraaf”. Malo kasnije, postao je urednik odjela sportske objave. U one dane, nizozemski nogomet bio vrlo dobar. Zbog Vitkamp željeli pronaći najoriginalniji način da pokaže moć nizozemskih klubova na europskoj nogometnoj pozornici. Zatim NK „Ajax” i „Feyenoord” četiri puta stigao do finala Europskog kupa. Tri puta su uspjeli osvojiti trofej.

A u to vrijeme je igrao Europski kup i Kup pobjednika kupova. Naravno, u svakom turniru ima svoj pobjednički tim. Vitkampu došao na briljantnu ideju - što ako organizirati utakmicu između ta dva? Borba između dviju najjačih klubova mogli saznati što je stvarno jaka, i zaslužuje da zauzme podij. Tako je novinar podijelio svoje ideje s Yapom Van Pragu (predsjednik „Ajax”), koji je vrlo voljela. I oni su počeli pripremati prvi turnir.

Prva utakmica

Kada Vitkamp s kombijem Prag viši (i njegov otac Jaap) otišao na sastanak s Artemio Franchi, što je u to vrijeme predsjednik UEFA-e, planirali razgovarati o ideji turnira i dobiti neki oslonac. Međutim, on je to odbio. Navodno, navijači, „Rangers”, koji je, u teoriji, igra „Ajax” ponašaju neprimjereno, a neuspjeh je bila da služi kaznu. No, predsjednik, stogodišnjice od „Rangers”, ovlaštenih za obavljanje igru - u ne-sukoba.

Ukupno financiraju turnir je isti list Vitkampa. Nakon dva „Ajax” utakmice pobijedio sa rezultatom 6: 3. To je bio prvi Superkup, a on je postavio temelje za daljnji razvoj ideje turnira.

Što se dogodilo sljedeći

Sljedeće godine, UEFA je dogovoreno da nadzire turnir. On je trebao održati između „Ajax” i „Milan”. Onda opet, nizozemska reprezentacija osvojila UEFA Superkup.

Godine 1974, turnir nije održan. A sve zbog Münchenu „Bavaria” i „Magdeburg” ne može ni na koji način dogovoriti o datumu. Općenito, stabilan turnir održan tek u 1975. No, u 1981, on je opet otkazao - ovaj put „Dinamo” iz Tbilisija ne mogu dogovoriti o uvjetima s „Liverpool”.

Godine 1985, Super Bowl je bilo poznato danas Eyzelskaya tragedija. Tada je utakmica, koja se odvija između „Juventusa” i „Liverpoola”, postoji realna borba između navijača. Ljudi su umirali. A obje momčadi su kažnjeni za svoje neadekvatne navijača - njihovi pet godina su isključene iz svih natjecanja UEFA-e.

Mnogo je volio nogomet tako svijetle. UEFA Superkup je postao jedan od najiščekivanijih turnira. Svi su željeli vidjeti bitku najjačih klubova. Prema odluci je odluka da se držite kraj 1998/99 turnira između ekipe koja je osvojila Kup UEFA i Ligu prvaka.

pobjednici

Tko je najčešće osvojio UEFA Superkup? „Barcelona” - na njezin račun pet pobjeda i četiri poraza. Posljednja pobjeda bila je u prošlosti, 2015. Zatim dolazi „Milan” (također pet pobjeda, ali samo dva gubitke). "Liverpool" i "Ajax" - 3 pobjeda. Dalje dolazi u Madridu „Real” i „Anderlecht” i „Valencia”, „Juventus” i „Atletika” - oni imaju dvije pobjede i nula poraza. Više nego često ne sreće „Bavaria” i „Sevilla” na turniru - ove naredbe samo jednu pobjedu i tri gubitak. Ali mi ne rade dobro na ovom turniru, klubovi poput Milana "Inter", Donjeck "Shakhtar" Moskva "CSKA", "Feyenoord", Dortmund, "Dortmund", "PSG", "Arsenal", "Bremen", "Sampdoria" pa čak i neke od FC. Oni su sudjelovali na turniru samo jednom i izgubio.

Copyright © 2018 hr.unansea.com. Theme powered by WordPress.